Preloader
Drag

    Procedura funkcjonowania

    Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Siołkowicach

    w stanie zagrożenia epidemicznego

    dla organizacji zajęć edukacyjnych w klasach I-III

    od 18 stycznia 2021, przygotowana na podstawie wytycznych ME i N, MZ i GIS

    1. Postanowienia ogólne

    Procedura powstała w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji i Nauki, GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 18 stycznia 2021 r.

    Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród uczniów oraz pracowników Szkoły Podstawowej w Starych Siołkowicach, w trakcie prowadzonych w niej zajęć wychowawczych, opiekuńczych i dydaktycznych.

    2. Organizacja zajęć w szkole i placówce

    Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

    W trakcie zajęć uczniowie przebywają w miarę możliwości w jednym pomieszczeniu lekcyjnym, za wyjątkiem lekcji informatyki oraz wychowania fizycznego.

    Dzieci po każdorazowym wejściu do szkoły powinny, pod nadzorem pracowników obsługi, zdezynfekować dłonie z zachowaniem określonych przez GIS zasad.

    Podczas zajęć nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód i jednocześnie zaleca się , aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia. Nauczyciele w trakcie zajęć powinni ściśle przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym, zachowując dystans a w razie potrzeby, stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.

    Dystans od pracowników szkoły powinien wynosić min. 1,5 m.

    Nauczyciel może organizować zajęcia na terenie placu zabaw, należącego do szkoły.

    Z placu zabaw mogą korzystać wyłącznie dzieci z jednego oddziału. Sprzęt znajdujący się na placu zabaw podlega dezynfekcji. Zabrania się korzystania z placu zabaw przez osoby trzecie.

    Zabrania się wyjść z dziećmi poza teren szkoły a także organizowania wycieczek krajowych i zagranicznych.

    Sale, w których organizowane są zajęcia z dziećmi, powinny być wietrzone przez nauczyciela sprawującego opiekę nad danym oddziałem, co najmniej raz na godzinę a także w czasie przerw śródlekcyjnych.

    W szkole wyznacza się tylko czas kolejnych lekcji, o czym informować będą dzwonki. Do każdej lekcji zostanie doliczony czas przerwy, ale o jej przebiegu zdecyduje nauczyciel , prowadzący zajęcia. Ten sposób wprowadzenia przerw, zapobiegnie kontaktowania się uczniów z różnych oddziałów.

     

    Czas trwania kolejnych lekcji łącznie z przerwami:

    1. 8.00 - 8.55

    2. 8.55- 9.50

    3. 9.50.- 10.45

    4. 10.45-11.40

    5. 11.40- 12.40

    6. 12.40-13.35


     

    Czas trwania 5 lekcji jest wydłużony ze względu na ciepły posiłek -obiad.


     


     

    Zajęcia klasy I odbywają się w sali nr 7 . Uczniowie korzystają z toalety nr4.

    Lekcje klasy II odbywają się w sali nr 8. Uczniowie korzystają z toalet na łączniku szkoły.

    Zajęcia klasy III odbywają się w sali nr 14, korzystają z toalety nr 21 na piętrze.

    W czasie przerw uczniowie przebywają na korytarzach w swoich sektorach.

    W sali gimnastycznej i na boisku szkolnym może przebywać jednocześnie 1 grupa uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

    3. Przyprowadzania i odbiór dzieci

    Wyznacza się różne miejsca wchodzenia uczniów do budynku szkoły. Uczniowie klasy I mają wyznaczone wejście od strony podwórza . Klasa II wchodzi do szkoły wejściem koło windy od strony podwórza. Klasa III wejściem od strony dużego parkingu.

    Wchodząc do szkoły, uczniowie bezwzględnie muszą dezynfekować ręce (miejsca do dezynfekcji znajdują się przy wejściach do szkoły). Rodzice przyprowadzający dzieci i uczniowie mają obowiązek zasłaniania nosa i ust.

    Do placówki mogą być przyprowadzane tylko dzieci zdrowe bez objawów chorobowych i bez obniżonej odporności immunologicznej. Dzieci są przyprowadzane oraz odbierane wyłącznie przez osoby zdrowe. Dziecko będzie odbierane przy drzwiach wejściowych do szkoły. Przez wzgląd na sytuację, dziecko powinno być przekazane/odbierane w maksymalnie krótkim czasie i bez zbędnego przebywania w pomieszczeniach wspólnych budynku szkoły.

    W miarę potrzeb, kiedy nastąpi podejrzenie infekcji, będzie mierzona temperatura ciepłoty ciała. Termometr bezdotykowy zostanie następnie zdezynfekowany. Przy stwierdzeniu temperatury równej lub wyższej niż 37,2 stopni C, dziecko nie będzie mogło uczestniczyć w zajęciach (w sytuacjach budzących wątpliwości pomiar temperatury będzie dokonywany trzykrotnie). Pomiaru temperatury ciała dokonuje się po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców. W przypadku stwierdzenia u dzieci jakichkolwiek objawów chorobowych, zostaną one umieszczone w oddzielnym pomieszczeniu , a rodzice dziecka zostaną wezwani do ich natychmiastowego odebrania.

    Na terenie placówki nie mogą przebywać osoby nieupoważnione.

    4. Podejmowanie czynności higieniczno-sanitarnych.

    Przy wejściu do szkoły znajdują się stanowiska do dezynfekcji rąk, z którego obowiązana jest skorzystać każda dorosła osoba wchodząca do szkoły. Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego sprawdzania stanu pojemnika z płynem i uzupełniania go w razie potrzeby.

    Pracownicy obsługi realizujący zadania związane z utrzymaniem czystości zobowiązani są do wykonywania wszelkich prac z wykorzystaniem rękawiczek i maseczek ochronnych. Co najmniej raz w trakcie prowadzonych zajęć oraz po ich zakończeniu powinny być dezynfekowane powierzchnie dotykowe: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach.

    Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę.

    W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych znajdują się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.

    Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

    Pracownicy z objawami choroby nie mogą prowadzić zajęć i zobowiązani są do skorzystania z konsultacji medycznej.

    5. Pomieszczenie na odizolowanie osoby

    W szkole funkcjonuje pomieszczenie przeznaczone na odizolowanie osoby, u której podejrzewa się wystąpienie objawów chorobowych COVID-19 ( „izolatka”). Pomieszczenie jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz płyn dezynfekujący. Dostęp do pomieszczenia mają wyłącznie pracownicy szkoły.

    Po każdym użyciu pomieszczenia przez dziecko lub pracownika szkoły, u którego podejrzewano wystąpienie objawów choroby COVID-19, pomieszczenie powinno zostać zdezynfekowane przez personel sprzątający, przy zastosowaniu wszelkich środków ochrony osobistej.

    W przypadku gdy pracownik podejrzewający u siebie wystąpienie objawów choroby COVID-19 powinien niezwłocznie udać się do wyznaczonego pomieszczenia, informując jednocześnie o tym dyrektora szkoły. Jeżeli objawy chorobowe wystąpiły u nauczyciela, przed udaniem się do izolatki, powinien zadbać o zapewnienie niezbędnej opieki uczniom. O wystąpieniu objawów chorobowych należy powiadomić właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu ustalenia dalszego postępowania.

    W momencie gdy objawy chorobowe COVID-19 wystąpią u dziecka , nauczyciel powinien zapewnić mu niezbędną opiekę, przy zastosowaniu środków ochrony osobistej, a także odizolować dziecko od reszty oddziału i pracowników szkoły.

    O wystąpieniu u dziecka objawów chorobowych należy niezwłocznie powiadomić dyrektora oraz rodziców lub prawnych opiekunów dziecka w celu ustalenia dalszego sposobu postępowania.

    W nagłych przypadkach, w razie złego stanu zdrowia dziecka, nauczyciel sprawujący opiekę nad dzieckiem powinien, niezwłocznie powiadomić służby medyczne, informując jednocześnie o podejrzeniu wystąpienia u dziecka choroby COVID-19.

    W przypadku odbioru przez rodziców lub opiekunów prawnych odizolowanego uprzednio dziecka należy upewnić się, że nie będzie miało ono kontaktu z innymi dziećmi, pracownikami szkoły lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie szkoły. O wystąpieniu objawów chorobowych należy powiadomić właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu ustalenia dalszego postępowania.

    6. Kontakt z osobami trzecimi

    Bezpośredni kontakt z osobami trzecimi należy ograniczyć do niezbędnego minimum . W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią, pracownik szkoły powinien zachować odległość co najmniej 2 m, a także zobowiązany jest do stosowania rękawiczek oraz maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z dziećmi. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane.

    7. Spożywanie ciepłych posiłków w szkole.

    Obiady do szkoły będą dowożone przez zewnętrzną firmę cateringową. Wydawanie posiłków i ich spożywanie będzie odbywać się przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.

    8. Zajęcia świetlicowe

    Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych zostaną wprowadzone zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk zostaną rozmieszczone w świetlicy, w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Pomieszczenia należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji. Zabrania się stosowania gier i zabaw planszowych. W miarę możliwości zajęcia będą odbywać się na wolnej przestrzeni,

    9. Pozostałe regulacje

    Informacje związane z organizacją i trybem funkcjonowania szkoły będą przekazywane rodzicom indywidualnie za pomocą e-dziennika oraz strony internetowej szkoły.

    Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych.

    W przypadku wystąpienia u dziecka lub pracownika szkoły objawów choroby COVID-19 personel sprzątający powinien przeprowadzić, przy zachowaniu wszelkich środków ochrony osobistej, dodatkowe czynności dezynfekujące w budynku szkoły.

    Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników szkoły oraz rodziców i opiekunów prawnych uczniów.

    10. Procedura obowiązuje od dnia 18 stycznia 2021 r.

     

     

     


    2021-01-15